Coco Vigo

Dowiedz się więcej o innych produktach kokosowych:

» oleje kokosowe

» brykiet kokosowy

WODA KOKOSOWA- napój gwiazd!

Kilka lat temu w Ameryce rozpoczęło się niesamowite szaleństwo na punkcie wody kokosowej.

Zalety wody kokosowej doceniają hollywoodzkie gwiazdy, sportowcy oraz światowej sławy artyści, jak Madonna, Rihanna, Demi Moore czy Anthony Kiedis (Lider zespołu Red Hot Chili Peppers).
Madonna zainwestowała ponad 1,5 miliona dolarów i swój wizerunek w produkcję wody kokosowej. Ulubione modelki Victoria’s Secret pytane o sekrety urody odpowiadają: woda kokosowa.

Nowa szalona moda wkroczyła już do salonów piękności oraz klubów fitness - wszyscy piją wodę kokosową, a produktów na bazie magicznego eliksiru stale przybywa

PALMA KOKOSOWA - drzewo życia

Palma kokosowa w regionie Pacyfiku nazywana jest „DRZEWEM ŻYCIA” i „DRZEWEM TYSIĄCA ZASTOSOWAŃ”. Zaspokaja wiele podstawowych potrzeb człowieka, dając żywność, lekarstwa, schronienie i energię cieplną. Na wyspach Pacyfiku o kokosie mówi się „LEKARSTWO NA WSZELKIE CHOROBY”. Orzechy kokosowe i pozyskiwane z nich: woda, kopra i olej są powszechnie stosowanymi środkami wspomagającymi leczenie wielu dolegliwości: astmy, chorób związanych z degradacją mózgu, problemów immunologicznych oraz wielu problemów dermatologicznych, począwszy od łysienia aż do zapalenia skóry. W tamtejszej tradycyjnej medycynie kokos zastępuje całą aptekę, zapobiegając i lecząc wiele schorzeń.

Palma kokosowa rodzi orzechy kokosowe przez cały rok, zbiory średnio odbywają się 4 razy w roku. Z jednego drzewa można uzyskać do 75 orzechów rocznie. Orzech kokosowy to jeden z najcenniejszych darów natury. Im młodszy jest owoc, tym silniejsze są jego właściwości. Z owocu kokosa uzyskujemy sok (zwany wodą kokosową), miąższ (bielmo, kopra). Z miąższu uzyskuje się mleczko, śmietanę, olej i chipsy kokosowe. Użyteczne okazują się również pozostałe części palmy kokosowej. Z włókna pozyskiwanego z łuski (koiry) wytwarza się liny, pędzle i podłoża do uprawy roślin. Kłodzinę pnia wykorzystuje się w budownictwie, liście mogą przykrywać dachy a skorupy okazują się być doskonałym źródłem węgla i brykietu drzewnego (więcej na: www.cocoheat.com).
Palma kokosowa jest niezwykle ekonomiczna i w wielu regionach otacza się ją swego rodzaju czcią.

WODA KOKOSOWA- eliksir życia i urody
coconuts

Woda kokosowa- to delikatny, orzeźwiający płyn, pochodzący z wnętrza młodego, zielonego kokosa.

Dojrzewając i wytwarzając sok kokosowy (wodę kokosową), palma pobiera wodę z gleby. Woda ta zanim dotrze do środka orzecha, przemierza długą drogę, poprzez cały pień, aż do owocu.
Podczas tej wędrówki jest wzbogacana solami, witaminami, minerałami i wielokrotnie filtrowana, dlatego do wnętrza kokosa nie docierają żadne zanieczyszczenia.
Woda kokosowa jest płynem sterylnym, aż do momentu otwarcia orzecha.

Woda z kokosa jest więc drugim po H20 najczystszym płynem na świecie!

Kilka lat temu FAO (Food and Agriculture Organization) określiło wodę kokosową jako "naturalny napój izotoniczny, który posiada ten sam poziom elektrolitów co nasza krew”

kropl

Woda z wnętrza młodego kokosa ma skład niemal identyczny jak osocze ludzkiej krwi. Łatwo miesza się z krwią i jest szybko przyswajana przez organizm człowieka. Podczas drugiej wojny światowej woda kokosowa stosowana była jako płyn do transfuzji, gdy zabrakło krwi naturalnej. Uratowała ona życie wielu ludzi, głównie podczas walk w regionie Pacyfiku w latach 1941-1943. Do dziś stosuje się tę metodę w krajach słabo rozwiniętych. Stosuje się ją dożylnie w postaci kroplówek, jako zastępczy płyn fizjologiczny, nawadniający organizm i uzupełniający niedobory elektrolitów.

WODA KOKOSOWA- zrównoważone nawodnienie

Woda kokosowa jest jedyną metodą optymalnego i w pełni naturalnego nawodnienia. Posiada poziom elektrolitów niemal identyczny jak osocze ludzkiej krwi, dlatego jest doskonale wchłaniana przez organizm. Ciało człowieka powinno zawierać od 65-70% wody. W normalnych warunkach codziennie wydalamy ok 2000 ml wody. Utrata płynów w ilości 5% masy ciała ogranicza wydajność intelektualną i fizyczną o 30%. Niedobory płynów należy uzupełniać świadomie, zwracając uwagę na to co i jak się pije aby nie szkodzić organizmowi

Nawodnienie organizmu ma fundamentalny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i energię. Woda w organizmie występuje w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych. O prawidłowym nawodnieniu i rozmieszczeniu decydują rozpuszczone w niej sole mineralne- elektrolity. Skład elektrolitowy płynu wewnątrzkomórkowego jest inny niż płynu zewnątrzkomórkowego. Jonami decydującymi o właściwej wchłanianiu do płynów pozakomórkowych są sód i chlor, natomiast płynów wewnątrzkomórkowych potas i fosforany. Dla właściwego nawodnienia organizmu istotnym jest więc aby w przyjmowanych płynach proporcje tych elektrolitów były zrównoważone i posiadały osmolalność (stężenie cząsteczek), zbliżoną do stężeń w poszczególnych przestrzeniach. Temat nawodnienia jest eksploatowany przez producentów wód mineralnych, pomimo tego większość z nich nie posiada stężenia i proporcji elektrolitów zapewniających optymalne wchłanianie. Sytuacja ta może prowadzić do niedostatecznego nawodnienia przestrzeni wewnątrzkomórkowych lub zewnątrzkomórkowych lub do tzw. przewodnienia. Jednym słowem: „Sama woda nie wystarczy”! O ile świadomość niedostatecznego nawodnienia jest wysoka, o tyle o przewodnieniu nie mówi się zbyt wiele. Nadmiar wody nie wchłoniętej do przestrzeni, zwiększa objętość płynów i ilość krążącej krwi. Płyny ustrojowe ulegają rozcieńczeniu i gospodarka wodno-mineralna rozregulowuje się. Rośnie objętość krwi, serce nie nadąża z jej pompowaniem. Zawarta w krwi glukoza nie zaspokaja potrzeb organizmu. Spada stężenie kluczowych jonów, powodując osłabienie, zaburzenia świadomości, bóle głowy i zaburzenia rytmu serca a gromadzące wodę komórki ciała puchną. Dla zapewnienia zrównoważonego nawodnienia i równowagi elektrolitowej zalecane jest spożywanie napojów izotonicznych. Dostępne na rynku izotoniki mają zbilansowany poziom elektrolitów, jednak ze względu na wysoki poziom cukrów oraz sodu, dedykowane są do intensywnego wysiłku fizycznego. Ich chemiczny skład, sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty, jak też duża zawartość cukrów (25mg w 100 ml) odstraszają osoby dbające o zdrowie i sylwetkę.